Jednostavno knjigovodstvo

Neprofitne organizacije dužne su voditi uredno financijsko poslovanje sukladno Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija.

Neprofitne organizacije u pravilu vode dvojno knjigovodstvo.

Jednostavno računovodstvo mogu voditi udruge čija vrijednost imovine u prethodne tri godine na godišnjoj razini manja je od 230.000,00 kn (30.526,25 EUR) i čiji je godišnji prihod u prethodne tri godine na godišnjoj razini manji od 230.000,00 kn (30.526,25 EUR).

Ukoliko oba dva uvjeta nisu zadovoljena, udruga je dužna voditi dvojno knjigovodstvo. Za vođenje jednostavnog računovodstva nije Vam potreban računovođa, ali je potrebno imati osobu koja se razumije u jednostavno knjigovodstvo. Za vođenje dvojnog knjigovodstva vam je potreban računovođa.

Udruge koje vode jednostavno knjigovodstvo obvezne su sastavljati godišnji financijski izvještaj.

Nove neprofitne organizacije koje su bile obvezne voditi dvojno knjigovodstvo prve 3 godine, ukoliko zadovoljavaju uvjete o prihodima i imovini nakon protoka od 3 godine mogu se odlučiti hoće li voditi računovodstvo prema načelima dvojnog ili prema načelima jednostavnog knjigovodstva.

Odluku o korištenju ove mogućnosti vođenja knjigovodstva za tekuću poslovnu godinu donosi osnivač neprofitne organizacije u roku predviđenom za podnošenje financijskih izvještaja za prethodnu poslovnu godinu, a o nastaloj promjeni izvještava Ministarstvo financija popunjavanjem RNO-P obrasca.

 

Udruge koje vode jednostavno knjigovodstvo sastavljaju financijski izvještaj o primicima i izdacima na obrascu G-PR-IZ-NPF.

Izvještaj se predaje u roku od 60 dana od završetka godine. Rok za predaju izvještaja za 2023. godinu bio je 29.2.2024.

Nakon završetka poslovne godine potrebno je zaključiti sve poslovne knjige osim Popisa dugotrajne imovine.

Uz izvještaj G-PR-IZ-NPF potrebno je izraditi i bilješke uz financijski izvještaj o primicima i izdacima. Bilješke se ne predaju, samo se čuvaju u udruzi.

 

KRATKI VODIČ KROZ JEDNOSTAVNO KNJIGOVODSTVO